Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-18 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Novinky
  4. Vznik batohu - Kam dám tu zpropadenou whisky? Hoď si ji na záda...
11.07.2021
Novinky

Vznik batohu - Kam dám tu zpropadenou whisky? Hoď si ji na záda...

Člověk by si v hloubi duše myslel, že jsou tu batohy s námi od nepaměti, kdy lidé potřebovali přenést své drahocennosti na větší vzdálenosti, aby tak mohli ulevit svým rukám a nezatěžovaly je zbytečnou zátěží. V rámci svých sil dokáže člověk pojmout na cesty poměrně málo svých věcí, ale známe z pohádek tak typické "uzlíčky", jednoduché plátno, které je převázané motouzem na obyčejném klacíku. Bohatství nošené na klacíku zřejmě ulehčovalo cesty, ale asi v plném slova smyslu to za batoh považovat nemůžeme, sice se v něm neslo dobrodruhovo bohatství, ale uzlíček se musel neustále rukou přidržovat. Kde tedy můžeme hledat první zmínku o plnohodnotném batohu? Historici ukazují nálež, že takzvaný alpský Otzi, který tragicky zahynul před 3300 lety, měl při své cestě lískovou tyč ohnutou do písmena U, dvě prkénka a to vše svázané provázkem na podepření koženého vaku. Tento jednoduchý doplněk na dlouhé cesty připomíná alpské rámové batohy na přenášení dříví. Skoro to vypadá jako jednoduchý batoh, alespoň v slova smyslu, že dokáže pojmout nějakou zátěž, aby byly ruce volné.

Kožený batoh

Takže se máme od čeho odpíchnout? Asi už ano, Otziho batoh se zdá být velmi jednoduchým cestovním doplňkem na určité přenášení určitého druhu věcí, konkrétně dříví, ale můžeme ho považovat za  moderní formu batohu? Ještě asi ne. Dále v Norsku se rámové batohy podepřené kůží nosili již v devatenáctém století, ale první patentovaný batoh se samozřejmě, jak to u současných novinek a vynálezů bývá, objevil u armády. Konkrétně roku 1874 u amerického plukovníka Merriama. Tzv. "Knapssack", batoh, který používal vnější rám z plechu. Nosil se sice na zádech, ale od těla vojáka ho neoddělovali klasické plátěné či kožené popruhy, ale právě kovový rám, který se vojákům zarýval do zad. Takže první moderní batoh se do historie nezapisuje moc lichotivě; vojáci ho dokonce nazývali jako  "pytel smrti", ale zato někteří si ho naopak pochvalovali, že se v něm dobře nese čtvrtlitrová whisky.

Licitováním o tom, co je batoh se tedy dostáváme k tomu pravému, co dělá batoh batohem. Právě popruhy, které usnadňují nošení a přináší pohodlí. Záda nebolí a ruce mají volnost v pohybu. Takový batoh vynalézá okolo roku 1920 Loyd Nelson a nazývá ho "Trapper pack". Má sice dřevěný rám, ale rám se připevňuje přes plátěné popruhy, takže lze lehce sundat. Lloydův batoh konečně roznášel váhu nákladu po celých zádech a záda tak nebolela.

Batůžek na cesty - kožený

Nyní by mohla padnout otázka. Co děti? Jak děti nosili své učebnice a další věci do školy? Přece nemohli nosit takovou tíhu jenom ve svých rukách a přeci museli mít batoh. Na začátku 20. století děti o batohu vůbec nemohou vědět ani snít. Zpravidla své učebnice převazují na dlouhé cesty provázkem či koženými popruhy dohromady. Dokonce existovali kovové nosiče, do kterých děti dávali své knihy a nosili je v nosiči do školy. Ruce a páteř trpěla, ale klasický "backpack" či ruksak pro děti se objevuje až s ambicí zdolávat vysoké hory. Roku 1938 Gerry Cunningham vymyslel první batoh na zip, batoh se nechá otevírat svrchu na klasický zip a dokonce ho odděluje dělící přepážkou. V té době měly sice batohy (také klasické krosny) stále vnější či vnitřní rámy, ale k běžnému nošení to stále nebylo. České děti v polovině 20. století začínají nosit kožené či "kartónové" aktovky a někteří brašnáři jim na zadní díl aktovek přišívají popruhy na nošení na zádech. Teprve až v roce 1967 se poprvé objevuje na trhu velmi lehký nylonový batoh, který dodává firma JanSport a je to úplný trhkák. Původně vymyšlený pro outdoorové nadšence na své túry po horách, ale během několika dnů je vykoupen studenty. Ti se do něho zamilují a na světě se objevuje moderní typ batohu.

K modernímu batohu vedla, podle nás, krátká, ale poměrně trnitá cesta. Nejdřív jenom jako velmi užitečný doplněk na nošení dříví. Pak narukoval do armády k nošení vojenské výbavy, pak ho objevili alpinisté, třeba Edmund Hillery s krosnou vylezl Everest, a nakonec děti od alpinistů okoukaly nylonové batohy. Od těch dob prošel batoh neskutečnými proměnami, dnes ho nocí celebrity, Brad Pitt ho nosí na Oskary a Justin Bieber o něm natočil videoklip. Stává se módním prvkem a slouží k sebeprezentaci. Příběh batohu je skvělou exkurzí do lidského umu snoubení užitečnosti, krásy a kreativity. Jsme hrdí, že i my jsme součástí této historie batohů, a proto vytváříme a navrhujeme další a další nyní módní kousky. Nyní máme v nabídce batohy, tzv. crossover batohy, které kombinují kabelku a batoh dohromady. Například klasický batůžek typu Dan či kabelko-batoh Poppy.

Kabelko-batoh - batůžek na pomezí kabelky a batohu

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Copyright Blanka Mudrová, M+M 2004-2022. Všechna práva vyhrazena. Design 1/2022 Jiří Mudra
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz